Paris, TX 64°F Clouds

North Lamar Athletes Receive Awards at Year-End Banquet

North Lamar’s Co- Fighting Panther Award went to, from left, Sam Erickson and Jacob Cowling. Sharing the Fighting Pantherette Award is Hannah Igleheart and Lauren Coursey.
North Lamar’s Co- Fighting Panther Award went to, from left, Sam Erickson and Jacob Cowling. Sharing the Fighting Pantherette Award is Hannah Igleheart and Lauren Coursey.

Paris, TX – The North Lamar Athletic Booster Club was host to a Sports Banquet for athletes, coaches, parents, and guests on Tuesday, May 20 at Love Civic Center.  Media representatives Greg Higgins with eParis Extra, Steven Johnson, with East Texas Broadcasting, and Maddie Kuhn with The Paris News gave an entertaining recap into the year’s sports highlights.

NLABC president Tracy Scudder summarized the Booster Club’s accomplishments during the year before awarding scholarships to thirty-two deserving senior athletes.  The 2014-2015 officers were installed, and Renee Noble will serve as president.

Coaches of each sport presented awards to outstanding athletes.  The top overall awards, the Fighting Panther and Fighting Pantherette, were presented by Coach Loy Dean Clark.  Co-recipients of the Fighting Panther Award were Sam Erickson and Jacob Cowling.  The Fighting Pantherette Award went to Lauren Coursey and Hannah Igleheart.

Athletes receiving awards were:

Sports Medicine      Sports Medicine Trainer of the Year     Grace Logan

Basketball (Boys)    The Consummate Teammate              Josh Knowles

Basketball (Boys)    Most Valuable Player                        Hunter Sartor

Basketball (Boys)    Co-Defensive Player of the Year          Samaki Walker, Devin McDonald

Basketball (Boys)    Rebounder of the Year                      Tyler Anthony

Basketball (Girls)     Most Valuable Player                        Lexi Chancellor

Basketball (Girls)     Defensive Player of the Year              Lexie Stephens

Basketball (Girls)     Hustle & Heart Award`                       Lexie Stephens

Basketball (Girls)     Competitive Cauldron                        Lexi Chancellor

Cheerleading          Best All-Around                                Cheslee Oliver

Cross Country        Most Valuable Female Runner            Daisy Rangel

Cross Country        Most Valuable Male Runner                Sam Erickson

Football                 Offensive Lineman of the Year            Jackie Berry

Football                 Defensive Back of the Year                Tyler Anthony, Trey Scudder

Football                 Defensive Most Valuable Player          Kameron Avery

Football                 12th Man Award                               Brandon Clark

Football                 Captain Blue Award                          Will Jamar

Football                 Frank Stone Award                           Jake Cowling

Football                 Defensive Lineman of the Year           Cody Berry

Football                 Offensive Back of the Year                 Keitron Reed

Golf (Boys)             Most Valuable Player                        Daniel Durham, Chase Pasternak,

Tanner Bowden

Golf (Boys)             Most Improved Player                       Jessup Crutchfield

Golf (Girls)             Most Valuable Player                        Savanah Bishop, Sydney Foy

Golf (Girls)             Most Improved Player                       Kelsey Thompson

Golf (Girls)             Newcomer of the Year                       Kristen Hodges, Bailey Foy

Golf (Girls)             Support Player of the Year                 Bailee Sanders

Overall                  Fighting Panther Award                     Sam Erickson, Jake Cowling

Overall                  Fighting Pantherette Award                Lauren Coursey, Hannah Igleheart

Powerlifting            Most Valuable Powerlifter                   Jackie Berry, Andrew Johnson,

Dakota Moore, Josh Johnson

Powerlifting            Iron Man Award                               Stetson Henderson, Tyler Carter,

Keitron Reed, Cody Berry

Powerlifting            Most Improved Powerlifter                  Chase Perry, Josh Bolton,

Brandon Halliday

Soccer (Boys)         Spirit Award                                    Preston Waters

Soccer (Boys)         Hustle Award                                   Kris Stephens

Soccer (Boys)         Most Valuable Player                        Sam Erickson

Soccer (Boys)         Offensive Most Valuable Player           Jose Leyva

Soccer (Boys)         Defensive Most Valuable Player          Nick West

Soccer (Boys)         Mr. Reliable                                     Garrett Douglas

Soccer (Boys)         Most Outstanding Senior                    Sam Erickson

Soccer (Girls)         Hustle Award                                   Brittany Nichols

Soccer (Girls)         Most Valuable Player                        Daisy Rangel

Soccer (Girls)         Offensive Most Valuable Player           Karlee Alexander

Soccer (Girls)         Defensive Most Valuable Player          Yuliana Morales, Rachel Freeman

Soccer (Girls)         Sportsmanship Award                       Blair Viehe

Softball                  Most Valuable Player                        Lauren Coursey

Softball                  Golden Glove Award                         Delaney England

Softball                  Offensive Player of the Year               Tanna Huie

Softball                  Defensive Player of the Year              Balee Brown

Softball                  Newcomer of the Year                       Bailee Nickerson

Swimming              Outstanding Panther Swimmer            Kathleen Dawson, Tori Sullivan, Erin Stone,

Taylor Reavis, Jamie Ellis, Ryan Conner

Swimming              Most Valuable Panther Swimmer         Ethan Nicholson

Tennis                   Most Valuable Female Player             Maria Leyva

Tennis                   Most Valuable Male Player                 Jose Leyva

Track (Boys)           Most Valuable Field Event Award        Tyler Anthony

Track (Boys)           Most Valuable Distance Runner          Sam Erickson

Track (Boys)           Most Valuable Sprinter Award             Kyle Dunmon

Track (Boys)           Most Improved Track Award 4×400 Relay Team         Micah Booker, Trey Scudder,

Tyler Anthony, Kyle Dunmon

Track (Girls)           Most Valuable Team Member             Baylee Chappell

Track (Girls)           Outstanding Sprinter Award                Abby Lacey, Kayla Igleheart

Track (Girls)           Outstanding Mid Distance Runner        Shi Barnett, Aaryn Honeywood

Track (Girls)           Outstanding Distance Runner             Hannah Igleheart, Haley Porter

Track (Girls)           Outstanding Field Event                     Baylee Chappell, Bailey Foy

Volleyball               Most Valuable Player                        Lauren Coursey, Ashleigh McFatridge

Volleyball               Most Valuable Blocker                       Bailey Foy

Volleyball               Most Valuable Hitter                          Ashley Miller

Volleyball               Most Valuable Setter                         Hannah Igleheart

Volleyball               Defensive Player of the Year              Lexie Stephens

Volleyball               Newcomer of the Year                       Kayla Igleheart

Volleyball               Best All Around Spirit Award               Ashley White, Bailey Jones 

Pantherette award winners seated beginning left are Bailee Sanders, Kristen Hodges, Kayla Igleheart, Lexi Chancellor, Yuliana Morales, Balee Brown, Delaney England, Blair Viehe, Tori Sullivan, Lauren Coursey, Ashley Miller, and Kathleen Dawson; in back are Baylee Chappell, Lexie Stephens, Savanah Bishop, Bailee Nickerson, Aaryn Honeywood, Brittany Nichols, Bailey Jones, Ashley White, Karlee Alexander, Ashleigh McFatridge, Abby Lacey, Bailey Foy, Daisy Rangel, Rachel Freeman, Taylor Reavis, Hannah Igleheart, Erin Stone, Tanna Huie, Kelsey Thompson, Jamie Ellis, and Maria Leyva.
Pantherette award winners seated beginning left are Bailee Sanders, Kristen Hodges, Kayla Igleheart, Lexi Chancellor, Yuliana Morales, Balee Brown, Delaney England, Blair Viehe, Tori Sullivan, Lauren Coursey, Ashley Miller, and Kathleen Dawson; in back are Baylee Chappell, Lexie Stephens, Savanah Bishop, Bailee Nickerson, Aaryn Honeywood, Brittany Nichols, Bailey Jones, Ashley White, Karlee Alexander, Ashleigh McFatridge, Abby Lacey, Bailey Foy, Daisy Rangel, Rachel Freeman, Taylor Reavis, Hannah Igleheart, Erin Stone, Tanna Huie, Kelsey Thompson, Jamie Ellis, and Maria Leyva.
Panther award winners seated beginning left are Chase Pasternak, Jessup Crutchfield, Tanner Bowden, Daniel Durham, Ethan Nicholson, Jacob Cowling, Brandon Clark, Preston Waters, Keitron Reed, Samaki Walker, Sam Erickson, and Josh Bolton; in back are Jackie Berry, Dakota Moore, Chase Perry, Trey Scudder, Tyler Anthony, Hunter Sartor, Cody Berry, Kris Stephens, Micah Booker, Kyle Dunmon, Bailey Bolton, Josh Knowles, Grant Erickson, Brandon Halliday, and Josh Johnson.
Panther award winners seated beginning left are Chase Pasternak, Jessup Crutchfield, Tanner Bowden, Daniel Durham, Ethan Nicholson, Jacob Cowling, Brandon Clark, Preston Waters, Keitron Reed, Samaki Walker, Sam Erickson, and Josh Bolton; in back are Jackie Berry, Dakota Moore, Chase Perry, Trey Scudder, Tyler Anthony, Hunter Sartor, Cody Berry, Kris Stephens, Micah Booker, Kyle Dunmon, Bailey Bolton, Josh Knowles, Grant Erickson, Brandon Halliday, and Josh Johnson.
SPONSOR
Xzact Therapy